| Processor | 4x 1.6 GHz ARM Cortex-A53 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 8.0 Inches HD Plus IPS LCD Display | |
| Graphics Card | ARM Mali-T880 MP4 Graphics | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| RAM | 2GB LPDDR3 RAM | |
| Memory | 32GB SSD | |
| Battery | Non-Removable Lithium-Polymer 5500mAh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Alldocube iPlay8 Pro |
|---|---|
| Model | iPlay8 Pro |
| Price | Tk 8,335 |
| Brand | Alldocube |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | a, b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot |
|---|
| Display Type | HD Plus IPS LCD Capacitive Multi-touch Display |
|---|---|
| Display Size | 8.0 inches |
| Display Resolution | 800 x 1280 Pixels |
| Webcam | Dual Camera Set UP (One Front 2 MP + One Back 5 MP) |
|---|
| Body Dimensions | Height: 215 mm x Width: 122.9 mm x Thickness: 8.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 345 Grams (With Battery) |
| Body Build | Aluminum Alloy |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| Processor | Quad Core CPU 2x 2.6 GHz ARM Cortex-A72, 4x 2.0 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.6 GHz ARM Cortex-A53 Processor |
| Ram | 2GB LPDDR3 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 32GB SSD |
| Graphics Memory | ARM Mali-T880 MP4 Graphics |
| Battery Type | Lithium-Polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | Non-Removable Lithium-Polymer 5500mAh Battery |
| Battery Backup | Up to 6 Hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Dual Speakers |
| 3.5mm Jack | 3.5 mm Audio Jack |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | a, b, g, n, n 5GHz, Dual band, Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| USB | 1 × Micro USB 2.0, Supported OTG, Supported Charging, Supported Network sharing, 1 × DC 3.5mm in |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Micro USB/DC in, 5V/2A |
This tablet All future is Best, And very easy using. So very best, like it.
Display: 10.1 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Quad Core CPU 1.5Ghz Cortex A53 Processor
RAM: 3GB LPDDR3 RAM
OS: Android 9.0 (Pie)
Battery: Non-Removable Lithium-Polymer 6600mAh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inches FHD IPS LCD Display
Processor: Intel Cherry Trail X5-Z8350 Processor
RAM: 4GB LPDDR3L-RS 1600 MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: 22800mWh Li-Poly Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →